گزارشی از همایش فصلِ وصل

گزارشی از همایش فصلِ وصل

سومین اجلاس ملی فعالین شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی با نام فصل وصل  در مشهد مقدس برگزار شد. ابوطالب صفدری یکی از اعضای کارگروه اخلاق و فناوری که از شرکت کنندگان در این اجلاس بود، گزارش می دهد.

مقدمه

این اجلاس سه‌روزه به همت سازمان سراج[۱] برگزار شد. پوستر این همایش در پیوست شمارۀ ۲ در دسترس است. مؤلف در گروه « تحقیقات و آینده‌پژوهی » در این اجلاس حضور داشت. در پیوست شمارۀ ۳ کارت حضور مؤلف و نیز زمان‌بندی برنامه‌های همایش ارائه‌شده‌اند. برنامه‌های اجلاس از ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه ۲۰ مرداد آغاز شد. محل برگزاری همایش هم دریکی از اردوگاه‌های سپاه بود. البته مؤلف ساعت ۱۵ به محل اجلاس رسید و برنامه‌های صبح را که عبارت بود از سخنرانی سردار سلامی (جانشین فرمانده سپاه) و دکتر فیروزآبادی (دبیر شورای عالی فضای مجازی) از دست داد. اما به جهتِ کامل بودن این گزارش، این دو سخنرانی را به نقل از وب‌سایت‌های خبری می‌آوریم.

برنامه‌های روز چهارشنبه، مورخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۵

کارگاه

در این کارگاه که توسط مسئول بخش مطالعاتیِ سازمان سراج ارائه می‌شد، ابتدا در رابطه با خط سیر سازمان صحبت شد. اینکه سازمان قصد ورود به تمام زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فاوا را دارد، از طرح و تولید اپلیکیشن تا فلسفه و فقه و روان‌شناسی فاوا. بر این مسئله تأکید شد مطالعاتی که تاکنون انجام‌شده، مطالعاتی سطحی و واکنشی بوده و تاکنون مطالعات و پژوهش‌های خیلی عمیقی صورت نگرفته است. ضمن اینکه سازمان سراج، از پژوهش‌های علمی عمیق استقبال و حمایت می‌کند، ولو پژوهشگران آن انقلابی نباشند، یعنی وجه علمی قضیه برای ایشان مهم‌تر از وجوه ایدئولوژیک است (إِنَّ اللَّهَ عَالِمُ غَيْبِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ).

در ادامه مطالبی در باب آینده‌پژوهیِ فضای مجازی ارائه شد که مطالب خوب و مفیدی بود. تأکید اصلی روی شش فناوری‌ای بود که در آیندۀ نزدیک همه‌گیر خواهند شد:

واقعیت افزوده

حذف صفحه‌نمایش یا اتصال بدون واسطه مثل هولوگرام

رایانش ابری

توسعۀ جهانی اینترنت (Outernet)

اینترنت اشیا

داده‌کاویِ سیستم‌های پیچیده

پس‌ازاین ارائۀ آینده‌پژوهانه، نوبت به ارائۀ کارگروه اجتماعی رسید. مسئول این کارگروه، یکی از دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) بود. ارائۀ ایشان درزمینۀ Gamification بود. خیلی خلاصه، گیمیفیکیشن عبارت است از هنر استفاده از بازی و سرگرمی، برای مسائل جدی مثل کسب‌وکار و آموزش.

سخنرانی:  سردار سلامی؛ جانشین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی[۲]

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین سلامی ظهر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه همایش فصل وصل با اشاره به ایام مبارک دهه کرامت اظهار کرد: خوشبختانه بنده در این ایام توفیق حضور در جمع جوانان انقلابی، مؤمن و بیدار را پیدا کردم، شما جوانانی که در عرصه جهاد بزرگ فرهنگی انقلاب اسلامی در مقابل تهاجم عمیق و وسیع فرهنگی نظام استکبار حضور پیداکرده و فعال هستید.

وی افزود: بنده اعتقاددارم مفهوم انقلاب اسلامی، یک مفهوم هوشمندانه و عمیق برای اسلام و جهان اسلام است که به این مقطع از تاریخ تأکید می‌کند، اولین گام و اولین پیش‌نیاز در یک جنگ بزرگ این است که به این درک برسیم که در یک جهاد کبیر فرهنگی قرار داریم و در این مسیر نمی‌توان بدون برنامه‌ریزی و تکیه‌بر توانایی و ایمان، پیروز شد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به مفهوم جهاد کبیر که در قرآن مترادف با عدم تبعیت از نظام کفار است، گفت: موضوع جهاد کبیر یک معنای سرشار از محتواست که توسط رهبر معظم انقلاب چند ماه پیش در دانشگاه امام حسین(ع) مطرح شد.

سردار سلامی با اشاره به فعالیت فعالان فضای مجازی اظهار کرد: امروز وقتی شما فعالان فضای مجازی که به استراتژی دشمن نگاه می‌کنید، بدین معناست که آمریکا چطور می‌تواند ذهن مردمان را فتح کند که این به معنای تصرف زمین نیست بلکه به معنای تصرف افکار عمومی مردم از طریق فضای مجازی است و این حقیقت را مقام معظم رهبری در دانشگاه امام حسین(ع) به آن اشاره کردند.

وی خاطرنشان کرد: شما امروز در خطوط مقدم مقابله با دشمن یعنی مهم‌ترین عرصه جهاد علیه دشمن قرار دارید، به‌طورکلی ابزار دشمن در بحث فضای مجازی بسیار قدرتمند است اما به لحاظ محتوا نیز بسیار آسیب‌پذیر است و اگر به ساختار عظیم ساخت فیلم‌هالیوود توجه کنید، به تأثیرات انتقال ارزش‌های آمریکایی به‌کل دنیا پی خواهید برد، در این فیلم‌ها ابتذال اخلاقی و خشونت و جرم و جنایت نشان داده می‌شود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه روند فروپاشی نظام اجتماعی دنیای غرب آغازشده و به سمت شرق در حال پیش روی است، گفت: سالانه بیش از ۳۳ هزار نفر جوان در آمریکا خودکشی می‌کنند که نشان‌دهنده بحران شخصیت جوانان در غرب است، نرخ رشد طلاق در جامعه آمریکا در جهان رکورد زده است. همچنین از هر ۴ دختر دانش‌آموز یک نفر، سقط‌جنین را تجربه می‌کنند.

سردار سلامی با بیان اینکه جامعه غربی معتقد است که اگر میخواهیم جامعه را دچار استرس کنیم، باید ساختمان اصلی و نظام ارزشی جامعه را تغییر دهیم، گفت: بر همین اساس در فتنه ۸۸ تحلیل می‌کردند تغییر نظام ارزشی، پیش‌فرض برای تغییر جامعه است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تأکید کرد: خیلی ساده انگارانه است که فرض کنیم که دشمن، در جستجوی سناریوی خطرناک برنیاید زیرا دشمن به دنبال انفعالی کردن نظام جمعی جمهوری اسلامی است، بدین معنا که ریشه‌های فرهنگی و اجتماعی کشورمان را تغییر دهند بنابراین ما نیز در عرصه فضای مجازی باید به دنبال مقابله با آنان باشیم.

سردار سلامی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی درباره چهره واقعی جهان اسلام گفت: نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپایی و غربی چهره واقعی اسلام را نشان داد و امر باید توسط فعالان فضای مجازی ادامه‌دار باشد و از ابزار فضای مجازی به نحو احسن در این جهت استفاده شود زیرا فضای مجازی مهم‌ترین رکن مقابله با دشمن در جهاد کبیر است.

سخنرانی:  دکتر فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی[۳]

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در تشریح مسائل فضای مجازی در سومین اجلاس فصل وصل در مشهد اظهار داشت: هم‌اکنون نسل پنجم شبکه‌های مجازی با اینترنت اشیا که این سیستم با نظام‌های ابری یا مجازی کار می‌کند، متقارن است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، در خصوص شبکه‌اینترنتی کشور، خاطرنشان کرد: اکنون نظام اینترنتی ما، شبکه‌ای است که هدایت آن در آمریکا است. در نسل پنجم، اطلاعاتی که روی اپلیکیشن ها وجود دارد در غرب ذخیره می‌شود و این اطلاعات به دست غربی‌ها می‌افتد.

وی همچنین تصریح کرد:  در نسل پنجم یکی از برنامه‌ها این است که خودروها بدون راننده هدایت شود که برای مثال می‌توان  گوگل مپ را یک نمونه از این ابزارها در این راستا نامید. فیروزآبادی با بیان اینکه احتمال وقوع پیش‌بینی‌ها در فضای مجازی، زیاد است، گفت: من فکر می‌کنم این رویدادها که در عرصه فضای مجازی در قالب پیش‌بینی است، در آینده اتفاق خواهد افتاد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به لزوم وجود یک مدل اقتصادی برای فعالیت در فضای مجازی، اظهار داشت: ما امروز نگرانی‌های مبنی بر این‌که ما چگونه باید مدل اقتصادی خود را به جهان ارائه دهیم، داریم.

وی افزود: آمریکایی‌ها در توزیع علم صنعت فضای مجازی، اروپایی‌ها را غیرخودی می‌دانند اما در این بازی چینی‌ها شریک امریکا هستند و از پیشرفت آن‌ها در عرصه فضای مجازی جلوگیری نمی‌کنند.

فیروزآبادی در ادامه خاطرنشان کرد:  تمامی کمپانی‌های چینی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند، بدون مخالفت امریکا اداره می‌شوند. درواقع تمامی چیزهایی که آمریکایی‌ها دارند و اروپایی‌ها از آن بی‌بهره‌اند، در اختیار چینی‌ها قرار دارد و این به سبب استقلال‌طلبی چینی‌هاست بنابراین ما نیز باید در این عرصه به سمت استقلال‌طلبی حرکت کنیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر اهمیت ایجاد مدل اقتصادی در فضای مجازی، اظهار داشت: من نمی‌گویم در عرصه فضای مجازی مسائل مالی مهم نیست. درواقع پول نقد خونی در بدن اقتصاد است و همان‌طور که یک انسان بدون خون زنده نمی‌ماند، اقتصاد نیز بدون پول نقد زنده نمی‌ماند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به سیاست تبدیل مخاطب به کارگر توسط غربی‌ها در فضای مجازی، اذعان داشت: در سرمایه‌گذاری‌های که در این قرن‌ها صورت گرفته است، از سیاست‌های مختلفی پیگیری شده است که می‌توان به استفاده از انسان بر بودن و یا استفاده از نیروی انسانی اشاره کرد. اما چیزی که الآن بسیار مهم است بحث نوآوری در طراحی است که تحت تأثیر نیازهای واقعی و کاذب صورت گرفته است.

فیروزآبادی با اشاره به فراگیر شدن تلگرام بین همه اقشار جامعه، خاطرنشان کرد: این هنری که تلگرام را فراگیر کرده است، نوآوری شرکت پدیدآورنده آن است. تلگرام در تاریخ اقتصادی کشور ما بی‌نظیر و کم‌سابقه است.

وی با اشاره به این‌که مردم باید در عرصه فضای مجازی فعال باشند، گفت: درصحنه فضای مجازی باید همه‌کسانی که در فضای های اجتماعی فعالیت می‌کنند باید تدبیر کنند. اصل چالش نبرد نرم‌افزاری مبتنی بر اندیشه و نسل جوان است که با خلاقیت به نبرد خلاقیت است. درواقع باید با خلاقیت در این عرصه به جنگ نوآوری و خلاقیت رفت، حال دولت حمایت کند و یا اینکه دولت حمایت نکند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر لزوم حضور مردم در عرصه فضای مجازی، خاطرنشان کرد: اصلاً نباید منتظر کسی ایستاد چراکه وقتی معجزه صورت می‌گیرد، که مردم بیایند در این عرصه کمک کنند.

فیروزآبادی گفت: اگر بخواهید جمع دنیا و آخرت را داشته باشید باید بتوانید جذب حداکثری از مردم را انجام دهید. درواقع مهم‌ترین کار در این عرصه جذب مردم و مخاطب می‌باشد.

وی افزود: بخش بزرگی از ساختار اقتصاد کشورمان فاقد ابزار تبلیغاتی است. وقتی این اتفاق در یک جامعه می‌افتد واقعاً باید برای این جامعه دعا کرد. این در حالی است که یکی از نیاز مای اصلی، بحث وجود فضای تبلیغاتی مناسب است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، گفت: سی‌وهفت میلیون پلت فرم وجود دارد که بتوانیم تبلیغ انقلاب را انجام دهیم و همچنین شما بخشی از این بازار را در اختیار بگیرید. من در جلسات متعدد اعلام کردم که دولت باید از بخشی از درآمد خود در فضای مجازی را در اختیار تولید محتوا در عرصه فرهنگی و خدمات فرهنگی هزینه کند. فیروزآبادی، با بیان اینکه لزوم یک نهضت در فضای مجازی احساس می‌شود، گفت: تقسیم پول و تزریق اقتصاد در فضای مجازی کشور با مشکلات متعددی مواجه است و بنابراین الآن بیش از هرلحظه دیگر، ایجاد یک نهضت در فضای مجازی احساس می‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، افزود: تدبیر مقام معظم رهبری در خصوص فضای مجازی ایجاد شورای عالی فضای مجازی است و بنابراین توقع می‌رود که این شورا، فضای اقتصادی در این حوزه را گسترده کند. در پایان باید بگوییم که نباید منتظر کسی ایستاد و خودتان باید در عرصه فضای مجازی پیش‌قدم شوید.

سخنرانی:  مهندس محمدحسن انتظاری، عضو حقیقی[۴] شورای عالی فضای مجازی

سیاست کلان کشور در زمینه فضای مجازی، تبدیل‌شدن به قدرت سایبری با توان اثرگذاری در سطح جهانی است که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تدوین‌شده. البته تبدیل‌شدن به قدرت سایبری، تنها در زمینه امنیتی نیست بلکه باید زمینه مای این رشد در حوزه مای اقتصاد، فرهنگ و دیگر حوزه‌ها نیز فراهم شود و این‌یک افق بسیار بلند است.

ایشان سپس در رابطه با اعمال حاکمیت ملی در فضای مجازی صحبت کردند. اعمال حاکمیت ملی در فضای مجازی از مباحث مهم در فضای مجازی است و من شاهد بوده‌ام که مباحث خصوصی و محرمانه در بستر یک شبکه اجتماعی، ابتدا توسط منبع دیگری ضبط‌شده است و بعد در اختیار طرف دیگر قرارگرفته است.

سپس به لزوم ذخیره‌سازی اطلاعات در داخل کشور تأکید کردند: اطلاعات مالی باید در داخل کشور ما ذخیره شود و این نیازمند لوازمی است که در صورت تحقق این لوازم، این امر نیز محقق می‌شود.

ایشان سپس به یک آمار تکان‌دهنده اشاره کردند: ۶۰ درصد پهنای باند کشور به مصرف تلگرام می‌رسد که رقم بالایی است؛ وقتی چنین پهنای باندی در اختیار تلگرام قرار می‌گیرد بنابراین باید توجه مسئولین به این عرصه جلب شود.

ایشان سپس تأکید کردند که فضای اطلاعات در اختیار کشور‌های بیگانه است:‌ حاکمیت فضای مجازی باید در اختیار ما باشد تا داده مای شبکه‌های پیام‌رسان خارجی که تحت حاکمیت کشور نیستند در اختیار بیگانگان قرار نگیرد و بر آن فرایندهایی انجام ندهند .وی همچنین خاطرنشان کرد: ‌کشور باید به‌سرعت درباره تحولات سریع فضای مجازی تصمیم‌گیری کند اما اکنون تصمیم‌گیری‌ها با سرعت تحولات این فضا همخوانی ندارد.

ایشان سپس اشاره‌ای به شبکه ملی اطلاعات کردند: باید این شبکه علیرغم اینکه پیگیری نمی‌شود در کشور ایجاد شود و تمامی اطلاعات بومی و در داخل کشور به‌جای آنکه در کشوری دیگر، ذخیره گردد، در داخل کشور ذخیره شود. وی با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری در زمینه فضای مجازی در کشور، اظهار داشت: باید تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی صورت بگیرد. باوجوداینکه برخی کم‌کاری‌هایی را داریم اما مطالبات بین مردم پابرجا مانده است.

در پایان جلسه هم پرسش و پاسخ مختصری شکل گرفت که جناب انتظاری در همۀ موارد تأکید کردند باید تبدیل به مطالبۀ ملی و اجتماعی شود و نهایتاً هم به دلیل نزدیکی زمان پرواز، جلسه را کمی زودتر ترک کردند.

برنامه‌های روز پنجشنبه، مورخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۵

کارگاه

در این کارگاه ابتدا آقای سعید گلستانی به‌عنوان مسئول بخش مطالعاتِ فلسفیِ سازمان سراج گزارشی از فعالیت‌ها و ساختار سازمانیِ این بخش ارائه دادند. سپس آقای شعبانی، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد فلسفۀ دانشگاه تهران یک بحث فلسفی در باب واقعیت و مجاز ارائه کردند. ظاهراً ارائه‌ای بود بر اساس پایان‌نامۀ ایشان. مؤلف یادداشت مختصری از ارائۀ ایشان تهیه کرد، ولیکن این ارائه چندان ارزش فلسفی‌ای ندارد. چراکه آقای شعبانی صرفاً درگیرِ مسائل فنیِ قضیه شدند و آن‌قدر فیلم و کلیپ در مورد واقعیت فزوده و واقعیت مجازی و … پخش کردند که زمان ارائه‌شان به پایان رسید بی‌آنکه کوچک‌ترین اشاره‌ای به مسائل و مباحث فلسفی بشود.

در ادامه آقای شریعتی، از دانشجویان دکترای فلسفۀ علم پژوهشگاه علوم انسانی ارائه‌ای در باب فقه و فاوا داشتند. ادعای اصلی ایشان آن بود که اخلاق کاربردی[۵] به‌هیچ‌وجه نتوانسته و اساساً هم نمی‌تواند مسائل اخلاقیِ حوزۀ فناوری‌های نوظهور را حل کند. برای حل این مسائل، تنها راه‌حل ممکن، بازگشت به منابع و سنت فقه اسلامی است. البته ایشان اقامۀ استدلال نکردند و صرفاً به تنقیح دعاوی پرداختند. راقم این سطور در بحث کوتاهی که با ایشان داشت جویای براهین شد، ولی متأسفانه دست‌خالی ماند.

سخنرانی: حسن رحیم‌پور ازغدی؛ عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی

مشهد – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نهادهای رسمی معمولاً در فضای مجازی فلج هستند، گفت: ما کسانی را در کشور داریم که از کلمه «صدور انقلاب» می‌ترسند.

سخنرانیِ ایشان در خصوص «چرایی اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی» بود. ایشان صحبت‌های خود را چنین آغاز کردند که حرف بر سر اهمیت فضای مجازی و سرزمین سایبر است که یک موقعیت جدید و خطیر در عرصه رسانه، فرهنگ و تربیت تا حوزه مای سیاسی را ایجاد کرده است. امروز فضای سایبر صرفاً در اختیار ارتباطات نیست و به همه ابعاد زندگی شخصی گسترده شده، باوجودآنکه ما در حوزه رسانه مای جدید ۱۰۰ سال عقب‌افتادگی داشته‌ایم، اما پس از انقلاب اسلامی بچه مای ما این عقب‌افتادگی ۱۰۰ ساله را جبران کردند. ایشان تأکید کردند که یکی از معاونان ارتش انگلیس اعلام کرده که ما برای فضای مجازی تیپ و لشکر تشکیل داده‌ایم،  همه دشمنان اعلام کردند که ایران به یکی از چهار قدرت اصلی سایبری جهان تبدیل‌شده است.

ایشان سپس دریکی از فرازهای به‌یادماندنی اعلام کردند شما فعالان عرصه فضای مجازی باید در فضای سایبر، تمامی نهادها را پاسخگو کنید، اگر امربه‌معروف را در فضای سایبری مدیریت نکنید، جمهوری اسلامی ، با وضعیت و روند کنونی، در بیست سال آینده یا از بین خواهد رفت و یا گرفتار آن‌چنان فساد شدیدی خواهد شد که عملاً از درون تهی و متلاشی می‌شود.

مقامات اطلاعاتی و ارتشی امریکا و انگلیس از قدرتمند بودن ایران در عرصه فضای مجازی سخن گفتند، اوباما هم چندی پیش اعلام کرد که ما سه رقیب در فضای مجازی داریم که آن‌هم روسیه، چین و ایران است بااین‌حال ماکسانی را در کشور داریم که از کلمه « صدور انقلاب » می‌ترسند اما باید بدانیم که فضای مجازی می‌تواند محور فرصت‌ها قرار گیرد و درواقع یک سرزمین جدید ایجاد کرده است.

امروز فضای مجازی از فضای واقعی، واقعی‌تر شده است و کسی نیست که روزی چند ساعت در قالب مای مختلف در فضای مجازی نباشد و این موضوع در سال مای آینده بیشتر و فراگیرتر خواهد شد، امروز می‌بینم که دشمنان از وهابیت و داعشی تا همه دشمنان شاخص در فضای مجازی و عرصه فرهنگی بسیار فعال هستند ولی ما در نمایشگاه مای بین‌المللی نتوانسته‌ایم حرف اسلام را به‌درستی بزنیم درحالی‌که بهائیت و صهیونیست در این فضا فعال هستند. ایشان سپس به یک نکتۀ مهم و قابل‌تأمل اشاره کردند: کیفیت در تولید، کمیت در توزیع.

ایشان سپس بحث شهروند دیپلمات را مطرح کردند. مگر دیپلماسی چیزی غیر از سیاست دارد؟ آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند چه ورزشکار چه خواننده و چه سیاستمدار باید پیام داشته باشد، ما نیز باید در همه عرصه‌ها پیام داشته باشیم و در راستای ارزش‌ها از آن استفاده کنیم، حتی می‌توان از موسیقی مای مختلف نیز در عرصه سیاسی استفاده کرد و باید هم‌چنین حرکتی را انجام داد.

وی ادامه داد: به نظر من آن ورزشکاری که در مقابل اسرائیل بازی نمی‌کند، یک قهرمان است، حالا وظیفه رسانه‌ها است که از وی یک قهرمان بسازند چراکه این ورزشکار نشان داده است که قبل از اینکه ورزشکار باشد، یک انسان است اما متأسفانه ما برای قهرمان‌های خودمان کاری نکردیم، امثال بابا رجب‌ها اگر در آمریکا بودند، صدها فیلم برای وی می‌ساختند اما امثال این قهرمان‌ها در داخل کشور مورد بی‌مهری قرار گرفتند و برخی که قبل از این به بابا رجب گفته بودند از خانه بیرون نرود که باعث ترس مردم می‌شود٬ بعد از شهادتش گفتند: « بابا رجب مهربان! «

آمریکایی‌ها تأکید دارند که باید یک لیدر تورهای جهانی در فضای مجازی باشند و آن‌ها باید تصمیم بگیرند چه کسانی در فضای مجازی ورود کنند، بعدازآن حادثه مشکوک ۱۱ سپتامبر، یک سازمان مردم‌نهاد تحت عنوان قربانیان ۱۱ سپتامبر ایجاد کردند که همه به یاد دارند چه کسانی پشت‌صحنه ۱۱ سپتامبر بودند، در ماجرای بمباران هیروشیما نیز به‌وسیله رسانه کاری کردند که خودشان را مانند صاحب‌عزا در مجالس بزرگداشت قربانیان نشان دادند. آن‌ها از قدرت رسانه طوری استفاده می‌کنند و کاری کرده‌اند که اگر پای یک اروپایی زخمی شود باید در سفارت‌هایشان شمع روشن کرد و اما اگر هزاران مسلمان کشته شود، کسی حق حرف زدن ندارد بنابراین آن‌ها یک حرکتی را انجام دادند که حق و ناحق را عوض کند و این به‌وسیله رسانه صورت گرفت.

موضوعات ضدآمریکایی از ایران آغاز شد به‌طوری‌که در اوایل انقلاب فقط در ایران پرچم آمریکا به آتش کشیده می‌شد اما پس از مدتی امروز شاهدیم که نه‌تنها در خود امریکا که در ۱۱۰ کشور دنیا پرچم امریکا توسط مردم به آتش کشیده می‌شود، چه زمانی آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که در کشور خودشان پرچمشان به آتش کشیده شود و این موضوع از ایران آغاز شد اما سؤال این است که چرا ما نمی‌توانیم ارزش‌های انقلابی‌مان که بر مبنی ارزش‌های بشریت است را رسانه‌ای کنیم؟

ایشان  با تأکید براینکه نهادهای رسمی معمولاً در فضای مجازی فلج هستند، اظهار کردند متأسفانه همه مسئولان در ایران، عقل نظری دارند اما در حوزه عمل و عقل نظری نتوانستیم به آنچه اهداف انقلاب اسلامی است، برسیم.

باوجود تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری در خصوص شورای عالی فضای مجازی، متأسفانه جلسات شورای عالی فضای مجازی آن‌طور که باید اصلاً تشکیل نمی‌شود و هرگاه مقام معظم رهبری دستوری را در یک امر چه در عرصه مجازی و چه واقعی صادر می‌کنند، همه آن را واگذار می‌کنند به افراد پایین‌تر از خودشان و نهایتاً هم آن کار انجام نمی‌شود.

سخنرانی: وحید جلیلی؛ مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

سخنرانی ایشان دربارۀ جنگ نرم بود. البته به دلیل پی‌درپیِ بودن این سخنرانی با سخنرانی آقای رحیم‌پور، خستگی و بی‌حوصلگی باعث آن شد تا قریب به‌اتفاق حاضران جلسه را ترک کنند. نگارنده هم به جمع تارکانِ جلسه پیوست!

برنامه‌های روز جمعه، مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۵

کارگاه

یک کارگاه دربارۀ تهدیدهای امنیتی فضای مجازی برای نظام جمهوری اسلامی ارائه شد. ارائۀ این کارگاه توسط مسئول مطالعات امنیتی صورت می‌گرفت که در نوع خود جالب بود.

سخنرانی :

البته این سخنرانی مثل سایر سخنرانی مای همایش نبود و درواقع پنل پرسش و پاسخ بود. در این پنل ابتدائاً آقای امینی، ریاست سازمان سراج معرفی مختصری از سازمان به عمل آوردند و سپس با حضور مسئولین همۀ بخش‌ها، به پرسش‌های شرکت‌کنندگان پاسخ گفته شد.

وضعیت اسکان و پذیرایی :

همان‌طور که گفته شد، همایش دریکی از اردوگاه‌های فرهنگی سپاه پاسداران و با حضور نزدیک به ۳۰۰ نفر برگزار می‌شد. این ۳۰۰ نفر همگی به‌نوعی با فضای مجازی و فعالیت‌های مربوطه ارتباط داشتند که در قالب گروه‌های مختلفی که عناوین آن‌ها روی پوستر همایش است سازمان‌دهی شده بودند. اتاق‌ها از ۶ نفر تا ۱۴ نفره بودند. پذیرایی صبحانه و نهار و شام به‌موقع و نسبتاً قابل‌قبول انجام می‌شد. ضمن اینکه پیش و پس از کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها پذیرایی چای و شربت فراهم بود.

سازمان سراج

تاریخچۀ روشن و دقیقی از سازمان سراج وجود ندارد، یا دست‌کم راقم این سطور نتوانست به آن دسترسی بیابد. آنچه مشخص است، اینکه رئیس این سازمان جناب آقای منصور امینی می‌باشد.

این سازمان به‌تازگی وب‌سایت خود را هم راه‌اندازی کرده:

http://www.seraj.ir

در ادامه بخشِ « دربارۀ ما » را از این وب‌سایت نقل می‌کنیم:

« گواه تاریخ انقلاب اسلامی کار خودجوش فرهنگی یکی از عوامل اصلی جریان سازی گفتمانی بوده است. هسته مای کوچک مردمی وقتی به‌دوراز کاغذبازی مای بوروکراتیک با نگاه خالصانه به میدان می‌آمدند هنر بدیع ایرانی رنگ و بوی تعهد می‌گرفت و مثل یک چشمه پاک سال‌ها می‌جوشید. خیلی از اثرات فرهنگی امروز جامعه نیز اگر به منبع و سرچشمه آن نگاه کنیم به یک کار فرهنگی مردمی می‌رسد. تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری برای حمایت از این مجموعه‌ها یکی از دغدغه مای صحیحی بود که همواره موردتوجه ایشان است چراکه حمایت از این شریان‌های مویرگی برای ایجاد یک جسم واحد فرهنگی در کشور بسیار ضروری است. این جریان‌ها دارای چندین ویژگی متمایز شده از نمونه مای دولتی هستند که در زیر اشاراتی به آن شده است: اولین ویژگی منحصربه‌فرد کار خودجوش فرهنگی کم‌هزینه بودن است. آن‌ها منتظر هماهنگ شدن یک ساختمان شیک و مبله با خدمات کامل و امکانات درجه‌یک نمی‌شوند. با همان امکاناتی که در دست دارند در یک مسجد یا خانه‌یکی از اعضا جمع می‌شوند و در توان خود برای رساندن گفتمان انقلاب به گوش هم‌محلی‌ها تلاش می‌کنند. عدم وجود سخت‌افزارها باعث افت کار فرهنگی‌شان نمی‌شود یا تلاششان برای حرفه‌ای شدن، ذره‌ای به بهانه عدم امکانات کم نمی‌گردد. دومین ویژگی، نوع تفکر این مجموعه‌ها می‌باشد. انقلابی بودن مهم‌ترین ویژگی است که جناح فرهنگی مؤمن را از سایر کارهای خودجوش یا به قولی NGOها جدا می‌کند. تفکری که ریشه در وجود این مجموعه‌ها دارد و به‌وسیله بخشنامه‌ها، تحمیلی نیست.  مؤمنینی که کار خودجوش می‌کنند هر چه می‌گویند یا می‌سازند حرف دلشان است و این نکته مهمی است چراکه هر چه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. سومین ویژگی این است که این مجموعه‌ها در کنار تعهدشان، به معنی واقعی هنرمند هستند. در حوزه مای خود یادگرفتن تعهد و تخصص دو بال جدانشدنی است و نمی‌شود حرف خوب را در ظرف شکسته و بدون ریخت به مخاطب عرضه کرد. اما این گروه‌هایی که خود عمل‌کننده هستند یا به تعبیری در جنگ نرم عملیات انجام می‌دهند نیاز به چه چیزی دارند؟ چطور می‌شود آتش توپخانه مای فرهنگی را در یک‌جهت متمرکز کرد؟ افسران جنگ نرم در چه میعادگاهی باید باهم آشنا شوند حرف هم را بشنوند و برای عملیات مشترک آماده شوند؟ نبود چنین محل تجمیع مشترکی یکی از کمبودهای اصلی مجموعه مای خودجوش فرهنگی در کشور بود که باعث شد طی چند دهه گذشته خیلی زود این مجموعه‌ها کوچک و کوچک‌تر شوند و بعد از مدتی افرادشان‌ هم کار انفرادی را به کار جبهه‌ای ترجیح بدهند. این دغدغه‌ای بود که جز با حمایت سازمان‌های انقلابی مرتفع شدنی نبود. یکی از سازمان‌هایی که تلاش نمود این دغدغه را به یک سیاست تبدیل کند، سازمان فضای مجازی سراج بود که در قدم اول با شناسایی این مجموعه‌ها و آشنا سازی آن‌ها با یکدیگر راه ارتباط و همفکری بین فعالان انقلابی را باز کرد و با حمایت بدون دخالت سعی کرد این مجموعه‌ها را توانمند کند و درنهایت با ایجاد هماهنگی بین این مجموعه‌ها ، اقدام مشترک مای زیادی را در قالب یک امت واحده فرهنگی هدایت کند.در یک جمله مأموریت اصلی سازمان فضای مجازی سراج، کمک به تحقق اهداف و چشم‌اندازهای انقلاب اسلامی در فضای مجازی با استفاده از ظرفیت مجموعه مای خودجوش مردمی فعال در این عرصه می‌باشد.»

 


 

[۱] برای آشنایی با این سازمان به پیوست مراجعه کنید.

[۲] http://www.mehrnews.com/news/3737799/تلاش-دشمن-برای-تغییر-ریشه-های-فرهنگی-انفعال-نظام-هدف-دشمن-است

[۳] http://nasimonline.ir/Content/Detail/2053774/ باید-با-خلاقیت-به-جنگ-خلاقیت-دشمن-رفت-در-عرصه-فضای-مجازی-نباید-منتظر-حمایت-کسی-ایستاد

[۴]  عضو حقیقی یعنی عضویت ایشان در شورا، با انتصاب مستقیم رهبری بوده است.

[۵] Applied Ethics