گزارشی از حلقه توسعه : ترکیه در جبر جغرافیایی میان شرق و غرب

کارگروه علوم انسانی و توسعه / ارائه دهنده : علی الماسی زند

گزارشی از حلقه توسعه : ترکیه در جبر جغرافیایی میان شرق و غرب

بررسی نفوذ فرهنگی ایران در آناتولی از دیرباز و رویکردهای جدید عجم گرایی نزد دگر اندیشان ترکیه حول محور رمان «نام من سرخ» اثر ارهان پاموک که در سال ۲۰۰۶ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

در این جلسه ابتدا به بررسی تاریخی اتفاقات پس از جنگ‌های صلیبی در بین‌النهرین و آناتولی، چگونگی تأسیس امپراتوری عثمانی پرداخته شد. همچنین به بسترهای فرهنگی مشترک بین عثمانی‌ها و صفوی‌ها و همچنین دیگر سلسله‌ها تا قاجارها اشاره شد. اینکه زبان فارسی تا حد زیادی در دربار عثمانی نفوذ داشته است و حتی چندین شاه عثمانی ازجمله سلطان سلیم و سلطان سلیمان به فارسی شعر می‌سرودند و حتی دیوان‌هایی از آن‌ها باقی ‌مانده است.
در ادامه به سال‌های فروپاشی این امپراتوری پس از جنگ بین‌الملل اول، کشتار ارامنه، کوچ اجباری کردها از جنوب آناتولی، میثاق ملی ۶ ماده‌ای، جنگ‌های استقلال در چاناک کاله ، ظهور مصطفی کمال آتاترک و شروع دورانی جدید برای ترکیه اشاره شد. دقایق پایانی جلسه نیز به معرفی ۵ حذب عمده‌ی سیاسی در ترکیه و چالش‌های ایشان در برابر ارتش و چندین کودتای موفق و ناموفق ۵۰ سال اخیر ترکیه اختصاص یافت .
این جلسه به معرفی اجمالی ساختار سیاسی اجتماعی ترکیه و عمق دو نوع ملی‌گرایی آتاترک مآبانه و عثمانی مآبانه در لایه‌های سیاسی و اجتماعی ترکیه گذشت تا در جلسه آینده به رویکردهای جدید برخی دگراندیشان ترک ازجمله ارهان پاموک پرداخته شود. دگراندیشانی که با رویکردی ۱۸۰ درجه مخالف فضای مذکور حاکم، بازگشت به خود و ریشه‌ها را در عجم گرایی می‌دانند !

#علوم_انسانی_و_توسعه#اندیشکده_مهاجر#علی_الماسی_زند