گزارشی از جلسه پروفسور اقبال در اندیشکده مهاجر

گزارشی از جلسه پروفسور اقبال در اندیشکده مهاجر

 

پس از نشست علم و اسلام در روز یک‌شنبه ۷ آبان دکتر اقبال ساعتی را مهمان اندیشکده مهاجر بودند تا گفتگوی اختصاصی با ایشان داشته باشیم. پس از معرفی مختصری از اندیشکده مهاجر و فعالیت‌های آن مصاحبه‌ای برای مستند علم و دین که توسط اندیشکده  در حال ساخت است ضبط شد. در این جلسه دکتر اقبال مهم‌ترین چالش علم جدید برای تمام ادیان را گرفتن قدرت تبیین معرفت‌شناسانه دین دانست. در توضیح این موضوع دکتر اقبال گفت در دنیای امروز علم جایگاه دین را برای پاسخ به سؤالاتی نظیر علت و هدف آفرینش جهان و رابطه ما با هستی و… گرفته است. علم با ادعای پاسخ به همه سؤالات و نادیده گرفتن معارف وحیانی و جنبه‌های متافیزیکی پدیده‌ها توصیفی ناقص از جهان ارائه داده است. علم با ادعای توضیحی کامل تمام پدیده‌ها را حتی آگاهی و قابلیت‌های شناختی انسان را به سلسله فرایندهای شیمیایی و بیولوژیکی بدن او تقلیل می‌دهد.
دکتر اقبال در ادامه تأکید کرد که در حقیقت مهم‌ترین چالش علم جدید با دین اسلام است و علت آن کتاب دقیق و تحریف‌نشده اسلام و چهارچوب کاملی است که توسط پیامبر ارائه‌شده.  او گفت که بسیاری از دانشمندان مسلمان نمی‌توانند ارتباطی بین عقایدشان و کارشان برقرار کنند چراکه علم امروزی از محیطی غیر اسلامی برآمده است و چهارچوبی اسلامی ندارد. دکتر اقبال به مقاله خود با عنوان (
What Makes Islamic Science Islamic ) اشاره کرد و تأکید کرد چهارچوب اسلامی را نمی‌توان مانند نمک و فلفل بر روی علم پاشید بلکه باید متافیزیک علم را تغییر داد.
اقبال مهم‌ترین چالش تولید علم اسلامی را دیدگاه کشورهای مسلمان به علم جدید و عدم پذیرش امکان تولید علمی با چهارچوب اسلامی دانست. او گفت در کمال تعجب غیرمسلمانان علاقه بیشتری به این موضوعات نشان می‌دهند و به‌عنوان‌مثال خود او دعوت‌های بیشتری را از مؤسسات و مراکز غیر اسلامی دریافت کرده تا مراکز اسلامی. پس از پایان مصاحبه دکتر اقبال به سؤالات تخصصی‌تر اعضای اندیشکده درباره علم اسلامی پاسخ داد. سؤالاتی حول موضوعات خنثی بودن نتایج محض فیزیک، امکان وارد شدن خداوند در سلسله علل فیزیکی که در علم پیشنهادشده و نقش فلسفه اسلامی در تولید علم اسلامی و الگوهای علم دینی بحث شدند. و نهایتاً عکس دسته‌جمعی با حضور دکتر اقبال گرفته شد.