کتاب « اخلاق و فناوری »

کتاب « اخلاق و فناوری »

حریم خصوصی، امنیت اطلاعات، آزادی بیان، حق مالکیت فکری و جهانی‌سازی، همه مسائل و چالش‌های مهم، پیچیده و فراگیر عصر اطلاعات هستند.کتاب اخلاق و فناوری اثر هرمان تاوانی تلاش می‌کند زمینه‌ای برای پاسخ‌گویی به این چالش‌ها ایجاد کند.

سؤال‌هایی مثل‌اینکه  آیا حریم خصوصی در جهان گوشی‌های دوربین‌دار و شبکه‌های بی‌سیم ارتباطاتی وجود دارد؟ آیا فناوری اطلاعاتی، آزادی‌های شهروندی ما را تهدید می‌کند؟ آیا باید درباره میزان دسترسی به اطلاعات  و برابری در اقتصاد جهانی نگران باشیم؟ همه نشانه‌هایی از نگرانی‌های فراگیر در این عصر جدیدند.

کتاب اخلاق و فناوری اثر هرمان تاوانی تلاش می‌کند زمینه‌ای برای پاسخ‌گویی به این چالش‌ها ایجاد کند. جیمز مور که  در سال ۱۹۷۲ با مقاله « اخلاق کامپیوتر چیست؟» به  یکی از پیشگامان اخلاق کامپیوتر تبدیل شد درباره این کتاب می‌گوید : « هرمان تاوانی یک مقدمه بسیار عالی بر حوزه اخلاق سایبر نوشته است… ما نیازمند کتاب‌های خوب هستیم  برای این‌که با مشکلات کنونی مواجه شوند و ما را برای یک آینده ی نامعلوم آماده سازند. کتاب اخلاق و تکنولوژی تاوانی چنین کتابی است.»

در نسخه جدید کتاب خط‌شکن خود، هرمان تاوانی فعالان حرفه‌های کامپیوتری را با حوزه ی در حال ظهور اخلاق سایبر آشنا می‌سازد.  اخلاق سایبر حوزه‌ای بین‌رشته‌ای است که  مسائل اخلاقی فضای سایبری را مبتنی بر وجوه مختلف تکنیکی، اجتماعی و فلسفی آن می‌کاود . با استفاده از مثال‌های کاملاً واقعی و کاربردی مثل بسیاری از دعواهای حقوقی مابین شرکت‌های بزرگ تکنولوژیک یا مصوباتی مثل  قانون هرزه‌نگاری برخط کودکان در کنار سناریو‌های فرضی، تاوانی تلاش می‌کند تا نشان دهد که مسائل عملی، اخلاقی و قانونی که در حوزه سایبر بر زندگی و کار ما تأثیر می‌گذارد را  باید چگونه فهم و تحلیل کنیم. تاوانی در این کتاب حوزه‌های مبتلابه کنونی مانند: جهانی‌سازی، حق مالکیت و نرم‌افزارهای متن‌باز ( open source) ، قوانین حریم خصوصی و تجسس، حقوق شهروندی ، تحقیقات ژنومیک و بایو انفورماتیک، تکنولوژی‌های همگرا مانند نانو محاسبات، قوانین هرزه‌نگاری آنلاین و ….. را موردبررسی قرار می‌دهد.  این نسخه از کتاب نسبت به نسخه‌های قبلی  به‌روزرسانی شده و گسترش پیداکرده است و می‌تواند برای فعالان حوزه کامپیوتر و علاقه‌مندان به اخلاق سایبر راهنمایی بسیار خوبی فراهم نماید

متن شما