نسبت دین و فناوری (۱)

نسبت دین و فناوری (۱)

ری کرزول (Ray Kurzweil) نویسنده، مخترع و آینده‌پژوه برجسته آمریکایی است. بیل گیتس رئیس شرکت مایکروسافت معتقد است که او بهترین فرد در جهان برای پیش‌بینی آینده هوش مصنوعی است. حضور جنجالی سال‌های اخیر  او در شرکت گوگل نیز بسیاری را  متقاعد کرده که این شرکت به دنبال گام‌های بلند درزمینه هوش مصنوعی است.

file-video-icon1

پخش ویدئو

او در آخرین کتاب‌های پرفروش اش پیش‌بینی‌هایی درباره ساخت ماشین‌های هوشمند غیرقابل تمیز از انسان در سال‌های آتی کرده  و  همچنین از بهسازی انسان با نانو ربات‌ها که می‌تواند به جاودانگی منجر شود صحبت نموده است. ازنظر کرزول میان این پیشرفت‌های تکنولوژیک و مبانی مطرح در ادیان هیچ تضادی وجود ندارد لذا او در این ویدیو بیان می‌کند که فرآیند توسعه تکنولوژی یک فرآیند روحانی است که در آن انسان‌ها هر چه بیشتر شبیه به خدا می‌گردد. او معتقد است انسان درنهایت فناوری‌های هوشمند خود را به تمام نقاط عالم تسری خواهد داد که آن نیز عملی کاملاً خدا گونه است.

نکاتی برای تأمل:

اگر بپذیریم چنین رویکردی در ادیان وجود دارد که از انسان‌ها می‌خواهد صفات خدا گونه را در خود پروش دهند، آیا واقعاً بهبود بخشیدن توانایی‌های جسمانی و حتی روانی انسانی به کمک فناوری به معنای شبه خدا شدن است؟ آیا دین مسیر استفاده از فناوری برای شبه خدا شدن را مجاز می‌داند یا مسیرهایی دیگری را برای این کار معرفی نموده است؟