معرفی کتاب « تکنوفوبیا »

معرفی کتاب « تکنوفوبیا »

فناوری یک بهشت آرمان‌شهرانه را برای ما به ارمغان می‌آورد یا جهنمی ویران شهرانه؟. اگر گفته‌های بسیاری از دانشمندان که در حوزه‌های نوظهور فناوریِ قرن بیستم  فعالیت می‌کنند را  باور کنیم، آینده به شکل خیره‌کننده‌ای روشن خواهد بود.

بدن انسان از طریق اصلاحات ژنتیکی و ترکیب با ماشین‌ها، بدون نقص خواهد گردید و در افقی دورتر، انسان از بند و  زنجیرِ درد، بیماری و حتی مرگ خلاص خواهد شد. او قادر خواهد بود تا ذهن خود را بر بدن یک ربات فناناپذیر بارگذاری کند و به این طریق برای همیشه در یک زندگی پسا انسانی زیست کند.  در این آرمان‌شهر تکنیکی، آینده  انسانیت با قدرت شبه خدایی فناوری حفظ خواهد شد. اما اگر شما ایده‌های نویسندگان کتاب‌های  علمی- تخیلی را باور کنید، این تکامل پسا انسانی درواقع نشانه‌ای اولیه از پایان آزادی، ارزش و هویت انسان است. آینده تاریک ما با حکمرانی دانشمندان دیوانه‌، ربات‌های لجام‌گسیخته، موجودات دست‌کاری ژنتیکی شده‌یِ قاتل و ویروس‌های غیرقابل‌مهار گره‌خورده است.

در این کتاب ارزشمند و بصیرت بخش،  دنیل دینلو به بررسی تمایز چالش‌برانگیز میان  وعده‌های آرمان‌شهرانه  دانشمندانِ جهان واقعی و ادعای های ویران شهرانه که توسط نویسندگان علمی- تخیلی پیش‌بینی‌شده می‌پردازد. این کتاب دارای بخش‌های گوناگونی است که به فناوری‌های همچون رباتیک، بایونیک، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، زیست‌فناوری، نانو فناوری و دیگر پیشرفت‌های مهم می‌پردازد. این کتاب خلاصه‌ای از وضعیت کنونی هر یک از فناوری‌ها ارائه می‌کند و سپس به جستجوی  واکنش مرتبط  با آن را در فضای علمی –تخیلی مشغول می‌شود.  دینلو از طیف گسترده‌ای از محتوا شامل فیلم، تلویزیون، کتاب و بازی‌های کامپیوتری سود می‌جوید تا استدلال کند ایده‌های علمی- تخیلی می‌تواند به‌عنوان یک تصحیح گر ارزشمند فناوری عمل کنند و با غلو کردن درباره فناوری، نظامی سازی علم و محرک‌های صرفاً اقتصادی برای توسعه فناوری مقابله کند. درواقع ادبیات علمی-تخیلی، با تصویر کردن تسلط تکنیکی در آینده‌ی پسا انسانی، ما را  تشویق می‌کنند تا راه‌های را بسازیم که منجر به  فناوری‌های  جدید شوند و از مخاطبان خود مهم‌ترین پرسش قرن بیست یکم را می‌پرسند: آیا فناوری از کنترل ما خارج شده است؟

#نگاه_ویرانشهرانه_به_فناوری  #نگاه_ارمانشهرانه_به_ فناوری