معرفی کتاب « تبعات اجتماعی نانو فناوری »

حسین تاجمیر ریاحی / عضو کارگروه اخلاق و فناوری / دانشجوی دکتری فلسفه علم

معرفی کتاب « تبعات اجتماعی نانو فناوری »

پیشرفت‌ها در علوم و فناوری‌های نانو وعده تأثیرات شگرفی را بر سلامت، ثروت و صلح جهانی در دهه‌های آینده می‌دهد.

در میان این پیشرفت‌ها می‌توان به افزایش خیره‌کننده بهره‌وری کامپیوترها، بازیابی ارگان‌های انسانی با استفاده از بافت‌های مهندسی‌شده، موادی که به‌صورت مستقیم  اتم به اتم و مولکول به مولکول طراحی شده‌اند، و ظهور پدیده‌های کاملاً نوین در شیمی و فیزیک اشاره کرد. این کتاب شامل مجموعه‌ای از مقالات است که توسط دانشمندان پیشرو، مهندسان و اساتید علوم اجتماعی به رشته تحریر درآمده و در آن به  مروری بر کاربرد‌های ممکن توسعه قریب‌الوقوع این فناوری در بسیاری از حوزه‌های کاربردهای صنعتی، پزشکی و امنیت ملی و همچنین مسائل مرتبط اخلاقی، حقوقی، آموزشی و اقتصادی آن پرداخته می‌شود. این مقالات به زمینه‌های بالقوه‌ی تحقیق درباره تبعات اجتماعی نانو فناوری اشاره دارند و  درکنار آن نیز  برخی پیشنهادات اولیه  برای این‌که اثرات مثبت احتمالی نانو فناوری حداکثر گردد و اثرات منفی آن به حداقل برسد ارائه می‌کنند . این کتاب البته می‌تواند به‌عنوان الگویی برای چگونگی مواجهه با تبعات اجتماعی مثبت یا منفی دیگر فناوری‌‌های نوین لحاظ شود.  این کتاب با حمایت برنامه پیشگامی نانو فناوری ایالات‌متحده (NNI) به چاپ رسیده است اما مسائلی که در آن به آن‌ها پرداخته ‌شده است هم  دارای مقیاس جهانی‌اند و هم به مسائل فوری و آینده نگرانه نانو فناوری را در بر می‌گیرند. پرسش اصلی محققان این کتاب این  است که چگونه تاریخ و شرایط انسانی تحت تأثیر توسعه فناوری قرار می‌گیرد  و چگونه  افراد و نهادها می‌توانند  توسعه فناوری را به نحوی هدایت کنند که در طولانی‌مدت به نفع انسان باشد.

 

درباره نویسندگان:

۱- میخاییل روکو (Mihail C. Roco) مشاور ارشد نانوفناوری بنیاد ملی علوم (NSF) و برنامه پیشگامی نانو فناوری (NNI)  در ایالات‌متحده است. از او مقالات و کتب فراوانی در زمینه تأثیرات اجتماعی فناوری‌‌های نوین به‌خصوص نانو فناوری و روش‌های سیاست‌گذاری برای مواجهه صحیح با آن‌ها به چاپ رسیده است.

۲- ویلیام بین بریج (William Sims Bainbridge)  جامعه‌شناس آمریکایی و مدیر بخش سیستم‌های انسان- سایبر در بنیاد ملی علوم ایالات‌متحده است. او یکی از همکاران ارشد در انستیتو اخلاق و تکنولوژی‌های در حال ظهور است. بین بریج همچنین به دارای تألیفات شناخته‌شده‌ای در جامعه‌شناسی دین است.

 

 کتاب شناسی :

Title:

Nanotechnology: Societal Implications: I: Maximising Benefits for Humanity; II: Individual Perspectives

Editor:

Mihail C Roco , William Sims Bainbridge

Publisher

Springer Science & Business Media, 2007

ISBN:

۱۴۰۲۰۵۴۳۲۷, ۹۷۸۱۴۰۲۰۵۴۳۲۷

Length:

۳۵۷ pages