معرفی کتاب « اخلاق، فناوری و مهندسی »

معرفی کتاب « اخلاق، فناوری و مهندسی »

سؤالات اخلاق فراوانی پیش روی مهندسان و کارورزان فناوری وجود دارد سؤال‌هایی که شاید در وهله نخست پاسخ‌های ساده‌ای داشته باشند اما با دقت و موشکافی متوجه عمق و دشواری آن‌ها خواهیم شد. برای مثال سوالاتی مانند این‌که چه کسی را باید به‌عنوان مسئول انفجار شاتل فضایی چلنجر معرفی نمود و آیا سیستم‌های اطلاعاتی نوین حریم خصوصی ما را تهدید می‌کنند یا خیر؟.

جنس مواجه مهندسان با این مسائل باید متفاوت با شهروندان عادی باشد چراکه آن‌ها به‌عنوان متخصصان حرفه‌ای این حوزه‌ها شناخته می‌شوند.  ازاین‌رو هدف کتاب «اخلاق، تکنولوژی و مهندسی» افزایش مهارت اخلاقی  دانشجویان رشته‌های مهندسی است برای این‌که بتوانند مواجه مناسبی با سؤالات اخلاقی که ذاتی فعالیت‌های مهندسی داشته باشند. این کتاب علاوه بر آموزش مفاهیم اخلاقی پایه به دانشجویان رویکرد سیستمی را تحت عنوان چرخه اخلاقی (EthicalCycle) می‌آموزد که آن‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند به شکل معقولی بر نگرانی‌های اخلاقی فائق آیند. .

یکی از ویژگی‌های این کتاب نمونه‌های واقعی  متعددی است که از ایالات‌متحده، اروپا و سرتاسر جهان در اختیار ما قرار می‌دهند که می‌توانند روشنگر بسیاری از مسائل اخلاقی باشد که از دل فعالیت مهندسی برمی‌خیزند. این کتاب درمجموع شامل بررسی مسائل اخلاقی می‌گردد که  از طراحی مهندسی، خطرات و نگرانی‌های تکنولوژی، چیدمان سازمانی،پایداری و دیگر موضوعات ایجاد می‌شوند. همچنین به برخی مسائل کلان‌تر اخلاقی (macro ethical issue)  مرتبط با فناوری‌های اتمی و نانو فناوری نیز  موردبررسی قرار می‌گیرد.

این کتاب دقیقاً به‌این‌علت که مفاهیم پایه‌ای اخلاقی را فراهم می‌کند و این‌که ابزار‌هایی برای ارزیابی اخلاق در اختیار قرار می‌دهد گزینه‌ای بسیار مناسب برای تدریس در کلاس‌های اخلاق تکنولوژی برای دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی به‌حساب می‌آید.

 

#اخلاق_مهندسی