مدرسه هوش مصنوعی شریف؛ فلسفه، اخلاق و جامعه

مدرسه هوش مصنوعی شریف؛ فلسفه، اخلاق و جامعه

اولین دورۀ «مدرسۀ هوش مصنوعی شریف؛ فلسفه، اخلاق و جامعه» به منظور پر کردن بخشی از خلأ موجود و ترویج مباحث بنیادین هوش مصنوعی، از تاریخ ۱۰ الی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

هوش مصنوعی یکی از حوزه‌های نوظهور علم و فناوری است که با سرعت سرسام‌آوری در حال رشد است. این حوزه‌ی روبه‌رشد در ایران هم مورد توجه زیادی واقع شده است. نکته‌ی قابل توجه در مورد هوش مصنوعی، رابطه‌ی تنگاتنگ آن با مباحث فلسفی، اخلاقی و اجتماعی است. اگرچه این موضوعات در فضای علمی بین‌المللی به شدت مورد توجه قرار گرفته، اما در ایران آن‌چنان که باید، به این مباحث پرداخته نشده است.

در این مدرسه، به طور تخصصی  به موضوع هوش مصنوعی از سه منظر متفاوت پرداخته خواهد شد. این رویداد که امید است، تا مقدمه‌­ای برای تاثیرگذاری­ در سطحی وسیع­‌تر باشد، برای نخستین بار است که در فضای آکادمیک ایران برگزار می­‌شود. در این مدرسۀ سه روزه، اساتید برجستۀ داخلی و بین­‌المللی از حوزه‌­های مختلفی چون فلسفه، علوم رایانه، روان­شناسی و جامعه‌شناسی به ارائۀ مطلب خواهند پرداخت. به این ترتیب انتظار می‌­رود که محتوای این رویداد برای دانشجویانِ رشته‌­های مختلف جذابیت داشته باشد. به ویژه اگر در نظر داشته باشیم که مباحثِ طرح شده، جزء مباحث اصلیِ آکادمیک این رشته­‌ها هستند که این روزها در اغلب دپارتمان­های جهان محل توجه می­‌باشند.

این رویداد با همکاری اندیشکده مهاجر، گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، شرکت آرمان رایان شریف و پژوهشکده خواجه نصیرالدین طوسی برگزار خواهد شد. هم‌چنین شرکت­ها، نهادها و انجمن‌های دانشجویی مختلفی در برگزاری آن مشارکت داشته­‌اند.