محسن دهنوی و ارزش‌های آمریکایی

جواد درویش  /  عضو کارگروه علم ودین / [email protected]

محسن دهنوی و ارزش‌های آمریکایی

 سید محسن دهنوی که  ظرف دو روز اخیر به تیتر یک بیشتر اخبار داخلی و خارجی تبدیل شده، از پنجشنبه گذشته که برای بدرقه (گودبای پارتی) منزلش بودیم، تا امروز که بعد از دو روز بازداشت در آمریکا، با ویزای معتبر آمریکا به ایران دیپورت شد، هنوز یک هفته نمی‌گذارد.

در منزلش به شوخی می‌گفتیم: "هفته دیگه تو پیش خودمونی"! ولی من به جد فکر می‌کردم  ارزش‌های آمریکا مهم‌تر از این است که یک نخبه  شریفی دارای ویزا را حالا به خاطر فعالیت‌های دانشجویی در بسیج یا هر تشکلی، به آمریکا راه ندهند!
 – آمریکا از جهاتی کشوری مذهبی‌تر از ایران است ( حتی نسخه جمهوری اسلامی! )
– اگر شعار کشور ما "استقلال و آزادی" است، شعار آمریکا این است: "In God We Trust" یعنی توکل ما به خداست.
–  تأسیس کشور آمریکا هم یک داستان به‌شدت دینی و حتی قرآنی دارد [۱] : گروهی از مسیحیان اروپا که از فشارها و کج‌فهمی‌های کلیسای  کاتولیک به ستوه آمده بودند، یک جریان دینی جدید به اسم  پروتستان ایجاد می‌کنند. ولی کلیسای کاتولیک آن‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهد و حتی مایملک آن‌ها را تصاحب می‌کند. این فشارها مقارن می‌شود با کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمپ.
حالا پروتستان‌های مجاهد دو راه دارند: یا از دین خود برگردند و شریک ظلم و تحجر کاتولیک‌ها شوند ولی در آرامش باشند، یا به یک سرزمین دیگر  هجرت کنند و دین خود را حفظ کنند.
خیل عظیمی از این پروتستان‌های مؤمن و آزاده، دومی را انتخاب می‌کنند و با سختی و تلفات زیاد خودشان را از اروپا به آمریکا می‌رسانند.
داستان آن‌ها بی‌شباهت به داستان  مهاجران صدر اسلام نیست که خداوند می‌فرماید: كسانى كه هجرت كرده و از خانه‌هاى خود رانده‌شده و درراه من آزاردیده و جنگيده و کشته‌شده‌اند بدی‌هایشان را از آنان می‌زدایم و آنان را در باغ‌هایی كه از زير آن نهرها روان است درمی‌آورم (۱۹۵ آل‌عمران)
خود پروتستان‌ها در مورد آمریکا حقیقتاً تصویری شبیه  سرزمین موعود دارند و آن زمین حاصلخیز که نهر (رودخانه میسیسیپی) در آن جاری ست را همین آمریکا می‌دانند.
 آمریکا چنین خاستگاه دینی دارد و برای همین است که هنوز هم آن‌ها خودشان را مذهبی‌ترین کشور جهان می‌دانند. صدسال پیش ‌فروش و مصرف مشروبات الکلی در آمریکا ممنوع بود! و تا همین‌الان فشار گروه‌های مذهبی برای سقط جنین،  همجنسگرایی، تدریس  نظریه تکامل در مدارس و حتی اختلاط دختر و پسر در مدارس، روی دولت‌ها بسیار زیاد بوده و بعضاً هم در دولت‌های مختلف نتیجه داده. کما اینکه جورج بوشِ پسر، مخالف سرسخت هم‌جنس‌بازی بود و نظریه تکامل هنوز در بعضی مدارس آمریکا ممنوع است.
 همچنین آمریکایی‌ها هنوز بیشترشان پروتستان هستند و هنوز عقیده دارند همان‌طور که خودشان به این سرزمین رسیدند و به آزادی دست پیدا کردند، این سرزمین، سهم همه است. هرکس از هر دین و رنگ و نژادی می‌تواند وارد آمریکا شود. آمریکایی‌ها نمی‌خواهند مانند کاتولیک‌ها، دین را ابزار اعمال قدرت کنند. لذا آزادی در فکر و عقیده و ورود به آمریکا برای استفاده از مواهبی که آن‌ها همه‌اش را از خدا می‌دانند، حق همه مردم دنیاست.
تا جایی که اگر یک نفر حتی بدون ویزا و غیرقانونی به‌نوعی خودش را به سواحل امریکا برساند، قانون امریکا می‌گوید باید او را راه داد، همان‌طور که خود آمریکایی‌های فعلی، به‌رغم وجود  قبایل سرخ‌پوست در آمریکا، به‌سختی و مشقت خودشان را از انگلیس و فرانسه و اسپانیا، به آمریکا رساندند.
 همه این تاریخچه را گفتم که معلوم شود در ماجرای دهنوی، منظور جان کری ازجمله آخر توئیتش که درتصویر همین مطلب آمده، چیست.  چرا کری می‌گوید: This is not who we are "ما اینطوری نبودیم"؟ و اگر آمریکا اینطور نبوده، چرا الآن اینطور شده؟  

سه جواب اینجا هست:

۱-  بعضی معتقدند چه ارزشی و چه کشکی!؟ همه‌اش دروغ است و از اول آمریکا همین بوده.
۲- بعضی معتقدند آمریکا دچار استحاله شده و ارزش‌هایش به ضد خودش تبدیل شده؛ که انتخاب  ترامپ هم شاهد آن است.
۳- بعضی معتقدند آمریکا در پایبندی به ارزش‌ها،  رفتار دوگانه دارد. به‌هیچ‌وجه با کشورهای آفریقایی، ویتنام، عراق، افغانستان، سوریه، ایران و فلسطین، بنا بر ارزش‌های دینی و اخلاقی که داخل آمریکا و برای متحدانش حاکم است، رفتار نکرده و نمی‌کند.

من به سومی  کاملاً و به دومی  نسبتاً، معتقدم!

 

 

 

 

 

 

 


[۱] قرائتی که از تاسیس آمریکا شد، براساس نظر خود آمریکایی هاست. نه کاملا درست است و نه کاملا غلط.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ناشناسReply

ببین اینکه آمریکا از برخی جهات مذبی تر از ایران هست رو قبول دارم ولی یه اشاره به دوگانگی رفتاری شماها…که وقتی به ضررتون باشه از آمریکا دفاع میکنید و به آیه و حدیث متوسل میشوید…به عبارتی خداوند انسان را آفرید و انسان توجیه را

سوره ی آل عمران این حرف رو گفته درست…جای دیگری از قرآن هم گفته شده

آن ها گویند ما در زمین مستضعف بودیم … فرشتگان پاسه میدهند مگر زمین خدا وسیع نبود پس در آن هجرت میکردید

البته فرضیات دیگری هم در مورد حتی تصمیم کریستف کلمب به سفر مطرح هست که به دروغ پادشاه و ملکه اسپانیا رو متقاعد به یافتن راه جدیدی برای رسیدن به هندوستان کرده … اینکه او یک یهودی سفاردی بوده که به دروغ تظاهر به مسیحیت میکرده…و در صدد یافتن سرزمینی برای اسکان یهودیان بوده

از اینها بگذریم در هیج کحای قرآن نیامده مهاجرت کنید و مردمان بومی را به خاک و خون بکشید…بعد هم آمریکایی های اولیه خودشون رو به آمریکای جنوبی میرسوندن …آمریکای شمالی تحت استعمار بریتانیا بود که از زمان هنری هشتم راهش رو از کلیسای کاتولیک رم جدا کرده بود …. و تشکیل کشور آمریکا برمیگرده به سیصد سال بعد و تصمیم پارلمان به افزایش مالیات مستعمرات…

با حرفایی که تو زدی…پس کار الان صخیونیستا هم درسته…تحت ظلم و جور و استبداد بودن…مهاجرت کردن

بعدشم علت خوشحالی ماها از دیپورت این یارو مذهبی بودنش نیست…علتش دوگانگی رفتاری و تزویر هست…یه جا پرچم آمریکا رو آتیش میزنن…به مردم میگن آمریکا اخه…خودشون گرین کارت دارن و بچه هاشون شهروند آمریکا هستن

از جمله داماد جناب حدادعادل … شوهر خواهر عروس آقاتون یا باجناق آقازاده تون

آخرشم که یه نگاهی به نشریات آمریکا بکنی از بسیج به عنوان milita یاد میکنن یعنی شبه نظامیان وابسته به سپاه و از نظر اونا بسیج یه تشکیلات مذهبی نیس

در نهایت برو حرفای حسن عباسی جونتون رو هم گوش کن که ۹۰۰۰ جریک دارین اونجا

از قول من به دهنوی جون بگو شتر سواری دولا دولا نمیشه…با همین بیسوادی نترسه یه روز رییس جمهوری، وزیری، وکیلی چیزی میشه…نترسه…جز ۴ درصدیا هست نابغه

آمریکا به خاطر بسیجی بودن یه نابغه رو دیپورت نمیکنه…ولی به خاطر چریک بودن چرا میکنه….ضمنا مقالات ایشون رو هم دیدم و با اهل فن بخث کردیم…ایشان همچین مالی نیستن…و افراد زیادی هم تراز یا بالاتر از ایشون وجود داره که متاسفانه بورس دولتی نتونستن بگیرن…نماد یکی از بی عدالتی ها که فرجی دانا خواست جلوش وایسته

متن شما