شورای عمومی اندیشکده مهاجر با حضور دکتر سید جواد میری

شورای عمومی اندیشکده مهاجر با حضور دکتر سید جواد میری

 

 شورای عمومی اندیشکده مهاجر با حضور دکتر سید جواد میری ، به تاریخ دوم مهرماه ۹۶ در محل اتاق جلسات اندیشکده در دانشگاه شریف برگزار شد.
در این نشست صمیمانه ابتدا آقای بادامچی مدیر کارگروه علوم انسانی و توسعه  و آقای درویش مدیر اندیشکده به ترتیب و  به‌طور اجمالی به بیان تاریخچه، اهداف، چالش‌های پیش روی اندیشکده پرداختند و از آقای دکتر خواستند تا در این موارد اندیشکده را از پیشنهادات و راهنمایی‌های احتمالی خودشان بهره‌مند کنند.

آقای دکتر به موارد مختلفی اشاره کردند که عناوین آن‌ها عبارت بود از :

·       لزوم حفظ استقلال اندیشکده .

·       لزوم ایجاد مرزبندی‌های مشخص نظری و عملی با جریان‌ها، نهادها، مؤسسات و گروه‌های مختلف علمی و سیاسی.

·       اندیشکده مهاجر پتانسیل تبدیل‌شدن به پژوهشکده را دارد. پژوهشکده‌ای که متعلق به لایه سیاستگذاری است (social policy making ) . از خصوصیات نهادهای مربوط به این لایه، توان ارتباط با سطوح بالای دستگاه حاکمیت و ارائه پیشنهاد و راهبرد – که نیازمند عقل تئوریک است و توان ارتباط با سطوح پایین جامعه و تأثیرگذاری که نیازمند عقل پراگماتیک است –  را می‌توان نام برد. که هردوی این استعدادها در اندیشکده مهاجر وجود دارد.

·       رسالت اندیشکده مهاجر را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد :

   خطاب قرار دادن اصحاب قدرت

–    منشأ اثر شدن در جامعه

     نقد نخبگان و فضای نخبگانی

·       لزوم تعریف یک افق مشخص برای آینده  اندیشکده.

بعد از صحبت‌های آقای دکتر، آقای نریمانی مدیر کارگروه علم و دین به تبیین اهداف و چالش‌های پیش روی کارگروه متبوع خود پرداخت.
عناوین مواردی که آقای دکتر میری پس از صحبت‌های آقای نریمانی به آن‌ها اشاره کردند، عبارت بود از :

·       لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی و ارتباط‌گیری با دانشمندان و محققان مسلمانی که در این حوزه ( علم و دین / تکامل / داروینیسم ) فعالیت می‌کنند. مثلاً محققان ترکیه‌ای، هندی یا پاکستانی.

·       لزوم گرفتن اشتراک در صورت امکان  برای دریافت منظم چندین ژورنال بین‌المللی در طول سال، با موضوعات مربوط به فعالیت کارگروه علم و دین، جهت دور نشدن از جریان اصلی موردبحث در زمینه‌های مبتلابه در عرصه جهانی.

·       لزوم ارتباط‌گیری با فعالین مهم این عرصه در داخل کشور و ایجاد شبکه ارتباطی و اطلاعاتی برای هم‌افزایی علمی هرچه بیشتر و بهتر.

·       لزوم ارتباط‌گیری و جذب محققین و افراد علاقه‌مند و مرتبط به‌صورت عضو ناپیوسته در ایران و حتی خارج از ایران، با بهره‌گیری از امکاناتی که فضای مجازی فراهم کرده است.

نهایتاً نوبت به آقای خلیلی مدیر کارگروه اخلاق و فناوری رسید تا به تبیین و تشریح اهداف و چالش‌های پیش روی کارگروه متبوع خود بپردازد.
در اینجا آقای دکتر به اهمیت نگاه فلسفی به تکنولوژی اشاره کردند و با مثالی از تأثیر تلگرام در ماتریکس ارتباطات انسانی صحبت را ادامه دادند. نکته مهمی که ایشان اشاره کردند :

·       رویکرد فلسفی به تکنولوژی عنصر اساسی در آینده‌پژوهی است.

آقای دکتر میری در پایان جلسه با اشاره به یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری که رویش (علمی) هنوز ( درمیان جوانان ) وجود دارد –  اندیشکده مهاجر را یکی از مصادیق این رویش‌ها دانستند و  جلسه را به اتمام رساندند.