زلزله ای که آمد – استضعافی که کُشت !

علی الماسی زند / دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه هنر / عضو اندیشکده مهاجر / [email protected]

زلزله ای که آمد – استضعافی که کُشت !

در شامگاه روز ۲۱ آبان سال ۹۶ زمین‌لرزه‌ای در غرب کشور رخ داد. صدها نفر کشته شدند، صدها نفر مجروح شدند و هزاران نفر بی‌خانمان. از همان ساعات ابتدایی همه در مورد شدت و عمق زلزله گفتند . رسانه‌ها از وسعت خرابی‌ها گزارش دادند و شنیدیم که کویت و ترکیه و عربستان هم لرزیده. با این تفاصیل و توضیحات دیگر و یادآوری ابتلا و امتحان و عذاب الهی، دلمان آرام گرفت و منصفانه این وسعت خرابی را طبیعی دانستیم !
فارغ از تعجبمان از نقش ارگان‌های دولتی و اینکه مردم اگر پا به میدان نمی‌گذاشتند چه می‌شد و باز فارغ از خود این کمک‌های مردمی و جو مودّت در جامعه که تا چه حد عمیق و اصیل است، بیایید کمی به وضعیت پیشا مصیبت هم‌وطنان آسیب‌دیده از زلزله بپردازیم. با بررسی دقیق مناطق آسیب‌دیده و تخریب‌شده، به یک عدم توازن در گستره خرابی‌ها برمی‌خوریم.

·       برخی از مناطق به‌شدت آسیب‌دیده، روستاهایی هستند که به‌هیچ‌وجه بناهای مقاومی نداشتند. و ویرانی‌ها فارغ از تمکن یا عدم تمکن مالی اهالی روستا شامل حال همه شده است. این قطعاً به دلیل عدم اطلاع دقیق و در حقیقت نوعی ضعف فرهنگی ست که مردم این نواحی عمدتاً مرزنشین دچارش بوده‌اند.

·       اما بر اساس عکس‌های هوایی در برخی دیگر مناطق آسیب‌دیده، گستره خرابی‌ها شامل حال همه نشده و انگار عده‌ای آسیبی ندیده‌اند. انگار خدا عده‌ای را بیشتر دوست داشته ! عده‌ای که گناه‌کار نبودند ! عده‌ای که شامل عذاب نشدند ! پولدارها !

به عکس‌های شهر سرپل ذهاب نگاه کنید. خانه‌هایی که در یک محله هستند و در یک کوچه در کنار هم . یکی کاملاً تخریب‌شده و دیگری ککش هم نگزیده ! کوخ ویران‌شده و کاخ به‌جامانده ! به عکس‌های کرمانشاه نگاه کنید. به بالای شهر و پایین‌شهر نگاه کنید. مقایسه کنید.
خوشمزه اینجاست که خانه‌های مهر
که اتفاقاً خرابی‌هایشان زیادی و غیرمنصفانه در بوق و کرنا شد- هم دست‌پخت حکومت به‌اصطلاح حامی مستضعفان و پابرهنه گان برای ایشان بود !
الله‌اکبر که خدا هم دیگر مستضعفان را دوست ندارد ! می‌خواهد مستضعف فرهنگی باشد یا مالی !
روزگاری امام خمینی (ره) فرمودند که دیگر نباید مستضعفی در این مملکت باشد. اما صد حیف که دوستان عزیز از بنی‌صدر تا بنی ذیل این امر را با به کشتن دادن مستضعفین محقق کردند نه با کشتن استضعاف ! که مسلماً همواره نتیجه برایشان اهمیت بیشتری داشت و آن، نبود مستضعف بود !
زلزله تهران هم در راه است. از همین امروز می‌دانیم پس‌ازآن زلزله برای چه کسانی فاتحه خواهیم خواند. ای‌کاش به‌جای دق القبر، دق‌الباب می‌کردیم و به‌جای فاتحه به روحشان، فاتحه‌خوان گره‌هایشان می‌شدیم. ای‌کاش می‌دانستیم با توجه و دلسوزی به‌جا، چه در تقویت اطلاعات و فرهنگ ملت و چه در تقویت سرپناه ایشان ، دیگر به چادر و پتو و علاءالدین و . .  نیازی نخواهد بود.

والسلام.

 

#زلزله_کرمانشاه#سر_پل_ذهاب#علی_الماسی_زند