آیا امکان ساخت نظارت‌شده ماشین‌های هوشمند را داریم؟

آیا امکان ساخت نظارت‌شده ماشین‌های هوشمند را داریم؟

 سم هریس، نویسنده، فیلسوف و نوروساینتیست مشهور در این ویدیو درباره خطر توسعه هوش مصنوعی بدون توجه به پیامدهای آن هشدار می‌دهد. هریس نظر برخی که ابر هوش مصنوعی را یک امکان بعید و شاید ناممکن می‌دانند رد می‌کند.

پخش ویدئو

  او به سه پیش‌فرض اشاره می‌نماید که هم‌اکنون محقق‌اند و لذا ما به نقطه‌ای خواهیم رسید که منجر به ساخته‌شدن ابر هوش مصنوعی خواهد شد. اولاً فرضی که هوشمندی را با میزان توانایی در پردازش اطلاعاتی مرتبط می‌سازد، دوم این‌که ما به بهبود ماشینهای هوشمند فعلی خود ادامه خواهیم داد  زیرا برای حل مشکلاتمان به آن‌ها نیازمندیم، و سوم این‌که ما در نقطه نهایی هوشمندی نایستاده‌ایم و هوشمندی می‌تواند بسیار فراتر از هوش انسانی برود.

ازنظر هریس ابر هوش مصنوعی نوع رفتاری را با ما خواهد داشت که ما با مورچه‌ها داریم . ما در خیلی از موقعیت‌ها برای حفظ امنیت مورچه‌ها خود را به‌زحمت می‌اندازیم ولی درجایی که اهدافمان در تضاد قرار می‌گیرد به‌سرعت آن‌ها را قلع‌وقمع می‌کنیم. حتی اگر بهترین سناریو در مورد هوش مصنوعی را در نظر بگیریم که هیچ تهدید امنیتی برای جان انسان‌ها نداشته باشد تبعات اقتصادی به علت بیکاری گسترده و تبعات سیاسی که مربوط به جنگ سرد دیگر برای دست‌یابی به این فناوری است، مجدداً ما را تهدید می‌کنند.

محققان هوش مصنوعی تلاش می‌کنند بگویند ما با ابر هوش مصنوعی بیش از ۵۰ سال فاصله‌داریم و لذا  در حال حاضر  نباید نگران چنین اموری باشم. اما ازنظر هریس  اشاره به افق زمانی کاملاً بی‌معناست چراکه ما به‌طور مداوم در حال بهبود ماشین‌های هوشمند هستیم و هیچ ایده‌ای نداریم که چگونه این فناوری را به‌صورت ایمن درآوریم.  ازنظر هریس ما به چیزی بزرگ‌تر از پروژه منهتن برای هوش مصنوعی نیاز خواهیم داشت برای این‌که بفهمیم چگونه از یک مسابقه تسلیحاتی عظیم جلوگیری کنیم و این‌که چگونه آن را با منافعمان همسو سازیم.

 

#هوش_مصنوعی#تکنولوژی#اخلاق_و_فناوری#اندیشکده مهاجر